3 har under 3000 kunder i Danmark

Smid den gamle mobiltelefon ud og hop med på 3G-bølgen. Sådan lyder budskabet fra teleselskabet 3, som forsøger at få danskerne til at investere i nye 3G-telefoner. Men meget tyder på, at teknologien udvikler sig til et flop.

Indtil videre er 3 det eneste selskab, som har lanceret 3G-telefoni i Danmark, og selskabet vil ikke afsløre, hvor mange danskere der har tegnet et 3G-abonnement.

»Mit gæt er, at 3 i Danmark har under 3000 kunder,« siger teleanalytiker Torben Rune til Berlingske Tidende.

Han mener, at 3G allerede er overhalet af nyere teknologier, f.eks. trådløse netværk, som vil få en meget større udbredelse. Med en hastighed, der er op til 36 gange hurtigere end 3G, er de trådløse lokalnet langt mere interessante end den tredje mobilgeneration.

»3G vil ikke få den udbredelse, som nogen tror. Mange nye teknologier vil overhale 3G, f.eks. trådløse net. Båndbredden på 3G-nettet er for lille, 3G-telefonerne er for klodsede, og forretningsfolk vil ikke bruge det, fordi de ikke er sikret dækning, uanset hvor de er,« siger Torben Rune til avisen.

Fire selskaber, TDC, Telia, Orange og 3, har købt en dansk 3G-licens og er forpligtet til at dække 30 pct. af landet inden årets udgang. Men det kan klares med nogle få master i de største danske byer, og derefter vil udbygningen af nettet gå meget langtsomt, mener teleanalytikeren.

Annonce

Annonceindlæg fra Geoinfo

Digitale tvillinger: GIS skaber sammenhæng på tværs af systemer

GIS forbinder modeller, sensordata og drift i en geografisk sammenhæng. Sådan skaber det værdi – og her er de centrale valg for IT.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank