SMG smider 35 millioner

SMG fik et meget dårligt 2005. En tidskrævende SAP-implementering, overbemanding og lave avancer pressede resultatet ned i minus 35 millioner kroner.

2005 var et dårligt år for de fleste danske distributører, og SMG var ingen undtagelse.

Omsætningen på 782 millioner kroner var stort set uændret fra 2004, men årets resultat på minus 35 millioner kroner er en femdobling af underskuddet. SMG har nu kortsigtede gældsforpligtelser på 166 millioner kroner, og egenkapitalen er 16 millioner i minus.

Til gengæld har SMG fået et tiltrængt kapitaltilskud fra moderselskabet på 22 millioner kroner, og virksomheden har et ikke-realiseret skatteaktiv på knap 14 millioner kroner at trække på. Dermed blev virksomhedens egenkapital positiv i januar i år.

Ifølge direktør Ole Mortensen er det reelle driftsunderskud kun på cirka 20 millioner kroner, da godt 12 millioner blev hensat til omstrukturering og fremskudt skat. Han lægger dog ikke skjul på at 2005 langt fra gik efter planen.

»Det har virkeligt været et slemt år, men når markedet ikke vil aftage alle de produkter, der udbydes, så koster det på avancerne. Vi ligger også pænt under forventningerne. Jeg tror ikke, der er nogen virksomheder, der går ind i regnskabsår med en forventning om at lande med minus 35 millioner på bundlinien,« siger SMG-direktøren.

Ifølge Ole Mortensen er det en lang række uheldige faktorer der trak regnskabet ned i 2005.

»Der er mange facetter af det her. Først og fremmest er der vores SAP-implementering, som blev mere dyr og tidskrævende end forventet. Desuden holdt vi på vores styrker lidt for længe for at sikre os en gnidningsfri implementering, fordi de havde noget viden vi var nødt til at trække på,« forklarer Ole Mortensen, med henvisning til sidste års fyringsrunde.

»Selve implementeringen var som sådan en stor succes. Det gik godt, og den er allerede begyndt at tjene sig selv ind. Det går rigtigt godt nu,« siger Ole Mortensen.

SMG måtte igennem en større omstrukturering sidste år. Der blev skåret ned på både antallet af leverandører og kunder. Desuden blev medarbejderstaben reduceret fra cirka 60 fuldtidsstillinger til 37.

»Den omstrukturering vi foretog sidste år, er gået rigtig godt, og vi har vinden i ryggen resten af året. Jeg vil hellere overraske positivt end negativt, så et forsigtigt bud er at vi lander på et rundt nul for 2006. Vi går bestemt ikke med sørgebind, faktisk vil jeg vove at påstå, at armene er let hævet over hovedet lige nu,« siger Ole Mortensen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere