Datapro frasælger resten af sin Notes-forretning

IT-Companion køber det sidste af Datapros Notes-forretning. Handelen drejer sig om det system, som Datapro har udviklet til at håndtere elektroniske fakturaer.

Hidtil har IT-Companion primært solgt ydelser rettet mod it-afdelingerne. Men med fakturahåndteringssystemet fra Datapro får selskabet et produkt, der henvender sig bredere, forklarer Jan Brinck, der er salgs- og forretningsudviklingsdirektør hos IT-Companion.

»Vores samarbejde med IT-afdelingerne har normalt været forholdsvis projektpræget, men med det nye produkt kan vi etablere nogle langsigtede samarbejder. I stedet for at snakke teknik, kan vi nu også snakke økonomi og nytteværdi med vores kunder og få en mere forretningsmæssig dialog. Det vil give en stabilitet omkring samarbejdet, der gavner både os og vores kunder,« argumenterer han.

Datapro sælger fakturasystemet for at fortsætte sin specialisering i Microsoft Navision. Selskabet igangsatte for lidt over et år siden en strategi om specialisering og vil derfor ikke arbejde med både Notes og Navision samtidig. Derfor er Notes-afdelingen solgt fra i bidder, og IT-Companion har købt den sidste del, forklarer administrerende direktør i Datapro, Brian Atli Andersen.

»For det første er der skarp konkurrence i vores branche, og for det andet bliver produkterne mere og mere komplekse. Derfor er det helt naturligt for os at fortsætte vores specialisering i Navision til handels- og servicevirksomheder, så vi kan tilbyde disse kunder det bedste inden for forretningsunderstøttet it,« siger han.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest