Logica vækster markant på indtjening

Logica føler sig godt rustede til, hvis de dårlige tider skulle feje henover den danske it-kanal. I hvertfald fejrede selskabet navneændringen fra WM-data med fremgang på både omsætning og indtjening.

Der var smil på Logicas administrerende direktør Jesper Scharff i dag.

Det skyldes ikke kun navneændringen fra WM-data til Logica, men i højere grad, at selskabet atter kunne fremvise økonomisk fremgang på alle fronter i årets regnskab.

Mens omsætningen er steget til 826,3 millioner kroner fra 808,1 millioner kroner millioner sidste år, er resultatet før skat vokset med 37 procent fra 47,7 millioner kroner i 2006 til 65,4 millioner kroner i regnskabsåret for 2007.

Jesper Scharff, der er administrerende direktør i Logica Danmark er da også ganske tilfreds med resultatet. Han tror, at selskabet kan forbedre indtjeningen, selv om analytikere spår at turbulensen på finansmarkeder kan sætte en dæmper for væksten i it-branchen. Jesper Scharff mener, at Logica er rustet til at gå en lavkonjunktur i møde, hvis den skulle feje hen over den danske it-kanal.

»Vi har en sund kapital og en stærk indtjening. At tage markedsandele i gode tider er næsten altid dyrt, for her kan alle være med. Det er i virkeligheden, når det går op ad bakke, at man skal tage markedsandele,« lyder det selvsikkert fra Jesper Scharff, der tilføjer at Logica hverken har gæld, kassekredit, men masser af stærk kapital i ryggen.

LogicaCMG beskæftiger 39.000 medarbejdere i 36 lande, mens WM-Data i Danmark tæller omkring 800 ansatte.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job