Artikel top billede

Datacompagniet har vendt skuden

Trods finanskrise, Stein Bagger-skandale og en tvivlsomt renomme som en del af Asger Jensbys JMI-imperium er SMB-forhandleren Datacompagniet igen begyndt at tjene penge.

Ti måneder efter at direktør Jesper Deleuran købte SMB-forhandleren Datacompagniet ud af Asger Jensbys JMI-Invest er firmaet igen begyndt at tjene penge trods stramme kreditter og et anstrengt marked for it-ydelser.

Sidste år kom Datacompagniet samlet ud med et massivt underskud på 11,8 millioner kroner før skat. Det betød, at det i forvejen ubehagelige 2,8 millioner kroner store minus på egenkapitalen trods en aktieemission svulmede op til 11,2 millioner kroner. Allerede i oktober solgte Asger Jensby derfor selskabet til Jesper Deleuran, som bortset fra et års pause i 2007-2008 har siddet i direktionen siden 2000.

Siden frasalget har Deleuran formået at vende situationen i Datacompagniet, så der i juni måned var et plus på bundlinien efter et minus på knap to millioner i perioden fra januar til maj.

Det er sket selvom Datacompegniet kort efter overtagelsen blev slået i hartkorn med resten af JMI-koncernen , da IT-Factory-skandalen rullede sig ud i december. Inden for et døgn blev selskabets kredit lukket. Alligevel ser Deleuran i dag optimistisk på fremtiden

»Det har været en af de værste perioder, jeg har oplevet. Det har været en hård omgang, men det har vist sig at bære frugt. Siden oktober har vi gnavet af på vores driftsunderskud, og i juni havde vi for første gang et positivt regnskab,« siger Jesper Deleuran, som forventer, at Datacompagniet kommer ud af 2009 med et underskud på 1,8 millioner kroner.

Siden overtagelsen i oktober er der skåret betragteligt i medarbejderstaben, så der i dag kun er 12 ud af oprindeligt cirka 20 ansatte tilbage i selskabet.

»Vi har en megen erfaren medarbejderskare med masser af kompetencer, og vi forventer at rekruttere nye kollegaer igen i oktober 2009 samt i januar 2010 for at sikre vores udviklingsplaner,« siger Jesper Deleuran.

Datacompagniet leverer løsninger og konsulentydelser til kunder i Danmark, Norge og Sverige med produkter fra fortrinsvis Microsoft, HP og Citrix.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere