T-Systems og Sonofon kobler nettene sammen

Sonofon er den første kunde på T-Systems nyåbnede PoP i København. Danmark er kommet på Deutsche Telekoms globale net i forbindelse med T-Systems køb af Carrier1's nordiske netværk tidligere på året.

»Aftalen med T-Systems er med til at styrke vores værdikæde inden for området for internationale services,« siger Håkan Franzén, direktør for Wholesale & International i Sonofon. T-Systems Mobile Hubbing løsning indebærer blandt andet standardydelser som Calling Line Identification, nummervisning og mulighed for at skjule eget nummer ved opkald.

»Med en konstant stigende mobiltrafik og øgede krav om nye services fra kunderne, er det afgørende at kunne tilbyde innovative løsninger til mobiloperatørerne, så de hurtigere kan imødekomme efterspørgslen på markedet,« siger Bent Jørgensen, der skal stå i spidsen for ICSS i Danmark. T-Systems International Carrier Sales & Services (ICSS) er den enhed, der skal sevicere andre teleselskaber i Danmark og resten af Norden via Deutsche Telekoms globale net.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere