Asiater samarbejder om fremtidens internet

Japan, Kina og Sydkorea vil samarbejde om udviklingen af teknologier til fremtidens internet, baseret på den næste version af den grundlæggende protokol til internetkommunikation Internet Protocol version 6 (IPv6).

Den protokol, der danner grundlaget for internettet i dag, er version 4 og udviklingen af denne protokol er domineret af amerikanske firmaer, der har været med siden internettet så dagens lys som resultat af et amerikansk, militært forkningsprojekt.

Nu vil de asiatiske virksomheder sikre sig et forspring, når den næste version af internettet rulles ud.

Derfor vil de tre asiatiske lande Kina, Japan og Sydkorea samarbejde om at udvikle de standarder, der fører til realiseringen af den ny netværksteknologi, skriver nyhedsbureauet AFP.

IPv6 indeholder en lang række forbedringer i forhold til den eksisterende internetprotokol. Mest fremtrædende og omdiskuteret er begrænsningen i IPv4's adresserum, som sætter en teoretisk begrænsning for antallet af IP-adresser til omkring 4 milliarder.

Det reelle antal tilgængelige adresser er dog lavere, og selvom en række netværksteknologier tilbyder midlertidige løsninger, så er de fleste netværkseksperter enige om, at der inden for en nær fremtid vil opstå en mangel på IP-adresser.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job