Dells indtjening falder

Dells indtjening faldt med 28 procent i selskabets tredje kvartal. Analytikere sår tvivl om selskabets strategiske sundhed.

Dells globale omsætning voksede med 11 procent i 3. kvartal sammenlignet med samme periode i fjord. Det er en nedgang i forhold til selskabets normale vækstrate på 15 procent, som man har præsenteret gennem de sidste fire kvartaler, og det er den dårligste i tre år, skriver nyhedstjenesten Digi.no

Trods den vækstmæssige tilbagegang fik firmaet et 3. kvartals resultat på 606 millioner dollars.

Det forhindrer dog ikke en række analytikere i at så tvivl om sundheden i Dells forretningsmodel.

»Vi mener Dell har været for fokuseret på at få firmaets salgsmodel til at fungere optimalt - i stedet for at prøve at tilpasse den de skriftende markeder,« siger Cindy Shaw, analytiker i Moors & Cabot ifølge Cnet.

Hun peger på, at mens Dell-modellen har været stort set uændret i de sidste fem år, har konkurrenter som HP og Lenovo øget deres konkurrenceevne og reduceret prisforskelle.

En anden aktieanalytiker, Sam Bhavnani, fra Current Analysis, siger at
Dell især har problemer på high-end-området.

»Samtidigt med at de forsøger sig på high-end er priser på højvolumenområder som bærbare stærkt faldende. Priserne på Dells bærbare er i gennemsnit faldet med 35 procent i løbet af det sidste år. De har dog mere lovende udsigter på nye produktområder såsom fjernsyn og printere,« siger han.

Annonce

KMD A/S

Senior Software Architect

Midtjylland

Everllence

Senior software developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network