Bibob fører mobilkrigen over Happii

Bibob har rundet de 35.000 kunder og hævder at få syv gange så mange nye kunder som arvefjenden Happii.

Krigen mellem de to dominerende lavprisselskaber på mobilfronten, Happii og Bibob, tegner i øjeblikket til at blive vundet af sidstnævnte.

»I forhold til dem får vi 7-8 gange så mange af de nye kunder,« siger Bibob-stifter Frank Ramsussen.

Han henviser til tal fra Operators Clearing House om nummerporteringer mellem de forskellige teleselskaber. I forhold til Bibob modtager det delvist TDC-ejede Company Mobile, som Happii og leverandøren Unotel hører under, langt færre af de kunder, som skifter fra et andet selskab.

Happii indrømmer, at modstanderen scorer flest nye kunder - om end forskellen ifølge Happii-direktør Poul Thyregod ikke er så stor, som hans ærkerival vil gøre den til.

Bibob rundede i januar 30.000 kunder og har nu næsten rundet de 35.000, oplyser Frank Rasmussen til ComON.

Happii ønsker ikke at oplyse, hvor stor kundedatabasen er blevet, siden selskabet gik i luften få uger efter Frank Rasmussens lancering af Bibob i oktober sidste år.

»Men det er da klart, at Frank Rasmussen har et forspring i forhold til os. Han fik masser af nye kunder over i kraft af hans tidligere succes'er, og han har haft stor synlighed på markedet. Det gør det også lettere for ham at få flere nye kunder,« konstaterer Poul Thyregod.

Han føler sig sikker på, at Happii nok skal overhale konkurrenten, inden der er gået alt for længe.

»Vi skal skaffe os en større synlighed i markedet, men jeg er sikker på, at vi når at udligne hans forspring, inden der er gået særligt længe,« siger Happii-direktøren.

Men hvis Bibob får syv gange så mange nye kunder, som I får, så går der vel lang tid, før det sker?

Det gør han heller ikke. Højst to-tre gange så mange - og det er forholdsmæssigt faldende. Vi er på vej til at udligne, det kan vi se på tallene,« fastholder Thyregod.

Han påpeger, at begge selskaber taber penge med deres nuværende mobilpriser, men at den model hænger godt sammen for Happii. Her skal kunderne blot lokkes til at købe it-varer ved siden at deres telefoni-produkter, så løber det rundt efter det gode gamle princip om gyngerne og karrusellerne.

Helt nemt bliver det dog ikke for Happii at hive Frank Rasmussen af tronen som den ukronende konge af lavpristelefoni.

»Der er mange selskaber, der har prøvet at konkurrere med Frank Ramsusen gennem tiderne, og han har stort set vundet hver eneste gang,« konstaterer teleanalytiker John Strand.

Han mener, at krigen mellem Happii og Bibob ikke nødvendigvis bliver afgjort af, hvem af de to, der når at score de fleste kunder, men af hvem, der bedst formår at finde en profitabel forretningsmodel, der kan føre stifteren frem til et salg.

Indtil da kører krigen videre.

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S