Tysk politi opgiver at aflytte Skype-brugere

Politiet har svært ved at opsnappe de mange datapakker, der bliver sendt med Skype.

Den 30. oktober i år var der over 10 millioner brugere af Skype online samtidigt.

Nogen af dem kunne have været terrorister, men det kan politiet ikke vide noget om. Ifølge Jörg Ziercke, der er chef for det tyske forbundspoliti, så er det svært for politiet at aflytte brugerne af VoIP-telefonerne.

»Krypteringen på Skype-telefonens software... gør det meget vanskeligt for os,« fortalte Jörg Ziercke til en årlig samling af politifolk.

Skype splitter data op i små pakker, som sendes via andres internetforbindelser efter peer-to-peer-princippet, der desuden er kendt fra programmer som Napster. Andre VoIP-telefoner sender samlede datapakker.

Derfor siger politichefen, at overvågning handler om at få fat på oplysningerne før krypteringen eller efter dekrypteringen.

Han har opgivet at kæmpe mod udviklingen. Politiet vil derfor hverken arbejde for en ændring af teknologien eller for at få en bagdør i programmet.

»Vi vil ikke diskutere med Skype. Jeg tror ikke, at det ville hjælpe,« fortæller han.

I stedet for skal politiet have mulighed for at komme helt tæt på mistænkte. Det kan for eksempel være gammeldags aflytning med en mikrofon eller ved at få fat på mistænktes computere. En mulighed for politiet er desuden at bruge trojanere, hvilket dog er forbudt i Tyskland i dag.

Politichefen mener at kritikken af politiets ønske om at få trojanere er gået over gevind.

»Vi har lige nu 230 sager angående formodede islamister. Jeg kan forestiller mig, at vi ville gøre sådan noget i to eller tre tilfælde,« anslår politidirektøren.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job