Konstruerer hidtil største OLED-display

Det taiwanesiske firma Chi Mei har fremvist det hidtil største display som bygger på den nye skærmteknologi OLED (Organic Light Emitting Diode), der skal give klarere farver og hurtigere billedopdatering.

OLED-prototypen på 20 tommer er udviklet af International Display Technology (IDT), et fælles datterselskab af Chi Mei og IBM Japan, sammen med IBM's forskningslaboratorier i USA, Japan og Schweiz.

Prototypen har en WXGA-opløsning på 1.280 x 768 pixel og et strømforbrug på 25 watt med en lysstyrke på 300 cd/m2.

Det forventes at OLED-teknologien i bredt omfang vil vinde indpas i mobiltelefoner, digitale kameraer, PDA'er og DVD-afspillere de næste fem år.

Men OLED skal også bruges til flade computerskærme og fjernsyn, hvor strømforbruget er væsentligt reduceret i forhold til dagens TFT-skærme.

Chi Mei mener at have overvundet en af de største barrierer for OLED-teknologiens kommercielle succes. OLED har hidtil krævet polykrystalline silicium-transistorer, som er meget dyre i produktion, men prototypen bruger i stedet amorft silicium, en »uordnet« materialestruktur, som allerede anvendes i dagens LCD-skærme.

Ved at bruge amorft silicium kan eksisterende produktionsanlæg udnyttes til fabrikation af OLED-skærme, og TFT-producenter kan skifte til OLED uden at skulle investere i nye fabrikker.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere