Cess-Dk kæmper hårdt for overlevelse

Den danske brokervirksomhed Cess-dk tabte 40 procent af anpartskapitalen i 2005, men udbryderne fra Epoka forventer bedre resultater for 2006.

»2005 har været et hårdt år og det er op ad bakken hele tiden. Sådan er det at være en ny virksomhed,« fortæller Cess-Dks administrerende direktør Jens B. Kristensen.

Cess-dk blev etableret i 2003 af en gruppe udbrydere fra brokervirksomheden Epoka. Virksomheden var fra starten ude i vanskeligheder, da en oprindelig investor sprang fra.

efter startvanskelighederne kom CESS-Dk dog på benene og i dag er forretningen koncentreret om salg af mid- og highend hardware i Europa. Brokervirksomheden kom ud af 2003-04 med et mindre overskud på 85.000 kroner, men i 2005 var resultatet faldet til et underskud på 222.000 kroner før skat.

Samtidig tabte virksomheden 40 procent af anpartskapitalen og ejenkapitalen blev barberet ned til 52.000 kroner fra 210.000.

»Vi har selv klaret at få genetableret anpartskapitalen,« fortæller den administrerende direktør.

Og ifølge virksomhedens kommunikationsdirektør er Cess-dk godt på vej mod et pænt overskud i 2006.

»Vi har styrket forretningen og forventer en stigning i omsætningen på samlet 50 procent i år,« siger Nikolaj Johansen, der er informations- og kommunikationsdirektør i Cess-dk.

Cess-dk har i dag syv medarbejdere i Danmark.

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S