Sony lancerer pda-hybrid

Japanske Sony har lanceret, hvad der mest af alt minder om en hybrid mellem en PDA og en bærbar pc. Maskinen er udstyret med virksomhedens egen processor til håndholdte pc'er.

Sonys Clié PEG UX50 er egentlig en Personal Digital Assistent (PDA), men den er også udstyret med et lille tastatur, så den kan benyttes som en mini-bærbar. Displayet kan drejes og klappes sammen med tastaturet.

PDA'en er blevet udstyret med Sonys egenudviklede processor baseret på ARM926, tillige med en Digital Signal Processor (DSP) og en grafik-processor, der yder mellem 8 MHz og 123 MHz.

Nyheden benytter operativsystemet Palm OS i version 5.0 og har indbygget digitalkamera med en opløsning på 0,3 megapixel, Bluetooth samt 29 MB RAM til lagring af mediefiler. Dens farveskærm er på 480 x 320 pixels.

Når den kommer i handelen vil prisen ligge omkring 700 dollar, hvilket svarer til omtrent 4500 kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere