Konkursrytter fældede Hjørring-forhandler

(Opdateret) Konkursen i softwareudvikleren MJ Data i Hjørring blev ifølge indehaveren udløst af et mislykket samarbejde med en århusiansk konkursrytter.

Softwareudvikleren MJ Data Aps i Hjørring er det seneste offer for den århusianske konkursrytter, Ken Lynge Primby.

Indehaveren af MJ Data, Jørgen Højrup Christiansen, siger til CRN, at den nylige konkurs i hans softwarefirma bunder i et samarbejde med Ken Lynge Primbys firma, Connect IT, som efterlod ubetalte regninger på op mod en kvart million kroner.

Det fatale samarbejde med Ken Primby gav MJ Data et økonomisk skud for boven, som er mundet ud i en konkurs på grund af et momskrav fra SKAT på omkring en halv million kroner.

»Når man har en enkelt kunde, der stikker af fra sin regning, er det vanskeligt at drive forretning. Når man ikke tjener penge, har man heller ikke penge til at betale SKAT,« siger Jørgen Højrup Christiansen.

Jørgen Højrup Christiansen fortæller, at hans kundeportefølje blandt andet talte Dong Energy, og at det derfor er dobbelt ærgerligt, at han nu må se sit firma gå konkurs.

En simpel søgning på internettet viser, at MJ Data ikke er det eneste firma, som har dårlige erfaringer med Ken Lynge Primby. Blandt andet viser et tinglysningsdokument, at SKAT i perioden fra 2000 til 2005 har gjort udlæg på tilsammen mere end 2,5 millioner kroner i en ejendom i Odder, som Primby ejer.

Desuden vidner adskillige indlæg i diverse blogs på nettet om at Primbys gennem en række forskellige selskaber har efter ladt en stribe vrede kreditorer og samarbejdspartnere, som aldrig har fået penge for opgaver, de har løst for hans firmaer.

Ifølge CRNs oplysninger er Primby senest blevet politianmeldt, ligesom et østjysk advokatfirma på vegne af en stribe kreditorer forbereder et civilt søgsmål mod ham.

Ken Lynge Primby siger til CRN, at han ikke ønsker at kommentere årsagen til konkursen i MJ Data eller de øvrige beskyldninger mod ham fra tidligere samarbejdspartnere.

»Jeg er ked af, at Jørgen Højrup er kommet i klemme, men mine tidligere samarbejdspartnere har jeg hjulpet til at komme videre i nye projekter. Jeg har ikke efterladt mig så meget som en eneste kreditor, som har mistet penge, og det ønsker jeg heller ikke bliver tilfældet i Jørgen Højrups tilfælde,« siger Ken Lynge Primby.






KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Banedanmark

Stamdatakoordinator

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job