Dansk internet uberørt af brand

Selvom den ene af de seks navne-servere, der styrer trafikken til alle .dk-internetsider, i nat blev sat ud af kraft af en brand hos hostingcentret Interxion, forblev internettrafiken uberørt, siger DK-Hostmaster.

Det er DK-Hostmaster, der styrer de danske internetdomæner, og organisationen var lige som en lang række andre store og små danske virksomheder ramt af branden, der lammede Interxions kæmpestore hostingcenter i Ballerup i går aftes og nat.

Selvom nedbruddet fik en masse hjemmesider til at gå ned, fik det ingen praktisk betydning for selve afviklingen af trafikken på den danske del af internettet - opkald til hjemmesider, der ender på.dk. Det siger direktøren for DK-Hostmatser, Per Kølle, til CRNs søstermedie ComON.

Trafikken styres nemlig gennem seks forskellige serveranlæg, hvoraf kun det ene var i drift hos Interxion.

»I princippet har vi 42 forskellige navnservere kørende forskellige steder i verden. Hvis én af dem går ned, forstætter de andre bare. Derfor havde branden i går aftes, der afbrød DNS-serveren i Ballerup fra klokken 19:30 til 3:30 ingen praktisk betydning for DNS-opslag - og berørte altså ikke brugerne,« siger Per Kølle.

DK-Hostmasters administrative systemer, der også drives i Interxation hosting og co-location center, var dog ikke så heldigt stillet. Det betød, at man i perioden, hvor serverne var nede, ikke kunne komme ind på hjemmesiden - og ikke kunne aflevere domæne-ansøgninger.

»Folk der har ansøgt om domænenavne i tidsrummet hvor vi var nede skal nok lave ansøgningen igen,« siger Per Kølle.

Han vil nu afkræve Interxation en redegørelse for, hvordan det ellers topsikrede hostingcenter kunne blive så voldsomt berørt af en brand.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS