WM-data overtager ASA-Mentor

WM-data vokser sig stærk på ERP-markedet efter overtagelsen af ASA-Mentor. Firmaet, der netop har fordoblet sit overskud, er dermed inde i en gunstig tid.

Det går stærkt med udviklingen i WM-data. Virksomheden, der er blandt Nordens førende it-virksomheder.styrker sin nuværende position på ERP-markedet med opkøbet af ASA-Mentor.

Årsresultatet viser en forbedring på 80 procent i forhold til sidste år. Det forklarer WM-datas administrerende direktør Jesper Scharff blandt andet med, at der har været vækst i service-forretningen, og at 2005 har været et godt år for WM-data.

»Vi har bevidst arbejdet med at fokusere på projekt- og løsningssalg, blandt andet gennem frasalg samt opkøb af nye selskaber og aktiviteter inden for vores kerneområder. Vores ydelser og løsninger udgør i dag 82 procent af omsætningen. Det er et tal, der for bare tre år siden var på 47 procent,« udtaler han.

Købet af ASA-Mentor er følge Jesper Scharff, en naturlig konsekvens af WM-datas strategi om at være førende på ERP-området, hvor firmaet i forvejen favner bredt med såvel Microsoft og Oracle produktporteføljer.

»Med købet af ASA-Mentor får WM-data en attraktiv indgangsvinkel til en række interessante kompetencer og ressourcer, og dermed muligheden for at styrke samarbejdet med en række meget spændende virksomheder,« udtaler han.

WM-datas 750 danske medarbejdere leverer brancheløsninger, systemudvikling, ERP-løsninger og infrastruktur løsninger og værdiskabende it-ydelser, som omdanner investeringer til resultater. Løsningerne bygges på anerkendte teknologier.

ASA-Mentor er et SAP-konsulenthus med en række specialer inden for test, mobilinfrastruktur samt implementering og vedligehold af SAP løsninger. Virksomheden omsætter for cirka 50 millioner kroner årligt og har 40 medarbejdere.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S