Baggers bedrag usynligt for business intelligence

Jeanette Lorenzen var IT Factorys økonomidirektør da bedraget blev opdaget.Hun kan nu opleves på et SAP-seminar, hvor hun skal promovere business intelligence.

Da IT Factory-skandalen eksploderede for snart et år siden, stod flere af de ansatte med måbende ansigter og hævdede, at de intet kendte til regnskabssvindlen. Deriblandt økonomidirektør Jeanette Lorenzen.

Hendes historie vil softwaregiganten SAP nu bruge til at sætte fokus på behovet for business intelligence (BI). Altså software til at skaffe sig overblik i virksomheders mange og forskellige data.

SAP inviterer i denne måned til SAP-seminar med overskriften: ”Mød en der gerne ville have vidst, en der vil vide alt og to der kan levere alt viden”.

Her er Jeanette Lorenzen castet som ”hende der gerne ville have vidst”.

Hvad skal du fortælle om?

»Jeg skal fortælle om Business Intelligence. Det er noget, jeg har arbejdet med i flere sammenhænge, så det kan jeg sige et par kloge ord om. Og så har jeg selvfølgelig en lidt speciel historie i forhold til IT Factory. Men det er ikke sådan, at hvis vi havde haft business intelligence i IT Factory, så havde verden været et meget grønnere sted,« siger Jeanette Lorenzen til ComON.

I programmet skriver SAP ellers, at den tidligere økonomidirektør skal fortælle, hvordan ”det kunne gå som det gik, når man mangler analyseværktøjer og ikke kan kontrollere validiteten af de data, man har tilgængelig”.

Kunne en god business intelligence-implementering havde forhindret forholdene i IT Factory?

»Det, der skete i IT Factory, var så specielt og anderledes i forhold til andre virksomheder, så der havde business intelligence ikke afdækket forholdene. Når man er oppe mod en mand, der er villig til at lave dokumentfalskneri, så kommer man til kort. Business Intelligence er jo ikke en svindeldetektor. Det er et fremadrettet beslutningsværktøj til forretningsudvikling,« siger Jeanette Lorenzen til ComON.

»Så jeg tror ikke, at business intelligence havde afdækket problemerne i IT Factory«.

SAP seminaret finder sted i København og Horsens senere i november. De øvrige oplægsholdere er repræsentanter fra firmaerne Satair og Infotrust.

Jeanette Lorenzen driver i dag bogholderfirmaet Economica.

Dansk Retursystem A/S

Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

Københavnsområdet

Statens IT

IT-revisor

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS