Artikel top billede

Atea bevarer monopol på statens printere

Mega-forhandleren Atea har genvundet sin eneaftale om levering af printere til de statslige institutioner. HP skal levere hardwaren.

Statens rammeaftale om levering af printere ligger fortsat hos Atea, som netop er blevet valgt som eneforhandler for de næste to år med mulighed for yderligere to års forlængelse. Atea bevarer dermed det monopol på leverance af printere til staten, som forhandlergiganten har siddet trygt på de seneste tre år.

Ifølge en pressemeddelelse fra Atea sikrer aftalen, som træder i kraft fra nytår, at staten både sparer penge samtidig med den får en mere grøn profil på print-området. Atea anslår, at den statslige kontrakt sikrer en omsætning på cirka 100 millioner kroner for de fire år, aftalen løber.

Med den nye aftale får staten ifølge Atea et bredere sortiment end tidligere, som vil gøre det nemmere for de enkelte ministerier at finde printere, der dækker deres behov. Herudover er det nu også muligt for medarbejderne i staten at købe bærbare printere samt farveprintere til hjemmearbejdspladsen.

»Foruden miljøvenlighed har staten lagt vægt på attraktive priser og gennemsigtighed i priserne og sortimentet. Fra Ateas side har vi selvfølgelig ligget på den anden ende for at sammensætte den bedst mulige aftale til staten, da de er en vigtig og god kunde hos Atea,« siger Ateas salgsdirektør Carsten Ritzau, som samtidig lover, at de statslige institutioner ikke bliver mødt med uventede regninger.

»Det kan være med til at gøre det lettere at administrere it-budgetterne,« siger Carsten Ritzau.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere