Menneskelig fejl bag IBM-nedbrud

En fejl-konfiguration af et netvæk. Sådan lyder den korte forklaring på IBM's store nedbrud i sidste uge. Selvom nedbruddet dermed skyldes en menneskelig fejl, tør direktøren for IBM Danmark godt love, at det aldrig sker igen.

I går afleverede IBM en forklaring til de mange kunder, der var berørte af sidste uges store nedbrud. Forklaringen lyder i korte træk, at fejlen skyldtes en fejlkonfigurering af et VLAN (Virtual Local Area Network). Det havde den konsekvens, at netværkstrafikken begyndte at gå i selvsving og dermed lagde de centrale netværkskomponenter ned.

Politikens it-direktør Per Palmkvist Knudsen, er en af de it-chefer i store danske virksomheder, der måtte se dele af deres it-infrastruktur sat ud af drift som følge af IBM-nedbruddet. Han siger, at det ifølge IBM's forklaring altså var en menneskelig fejl, der lå bag nedbruddet.

»Og menneskelige fejl kan man aldrig helt gardere sig imod. Her var der tale om en lille fejl, som bombardere resten af netværket, så de enkelte dele gik ned en efter en,« fortæller han.

Meldingen om det fejlkonfigurerede netværk bekræftes fra andre af IBM's kunder, der har modtaget rapporten fra IBM i går.

CRN's søstermedie ComON har bedt IBM Danmark om en kommentar til oplysningen om, at en menneskelig fejl stod bag nedbruddet, men ved redaktionens slutning var IBM's pressechef endnu ikke vendt tilbage som lovet.

I dagens udgave af Børsen er IBM's danske direktør Lars Mikkelgaard-Jensen citeret for at love, at nedbruddet ikke kommer til at ske igen.

»Det var en switch, der begyndte at sende voldsom trafik ind i vores netværk. Vi har fundet fejlen og rettet fejlen, så det sker ikke igen,« siger Lars Mikkelgaard-Jensen ifølge Børsen.

Ifølge ComONs oplysninger var nedbruddet koncentreret omkring IBM's driftscenter i Brøndby, som i al væsentlighed er det tidligere DM Data. Dette center var genstand for stor opmærksomhed for fem år siden, da Danske Bank var offer for et ugelangt nedbrud i driftscentret, der lammede store dele af banken.

En tidligere ledende medarbejder i DM Data fortæller i dag, at IBM efter nedbruddet i Danske Bank havde en stort internationalt team af eksperter til at gennemgå DM Datas driftscenter. Teamets anbefalinger førte til nyinvesteringer i ekstra dublering af diske m.v. til i alt omkring 100 millioner kroner, samt en omlægning af centret, der skulle sikre, at der ikke i fremtiden kunne ske fejl.

Det manglende dublering af driftscentrets centrale netværk - det såkaldte backbone, som ComON tidligere skrev om, blev dengang ikke omtalt af IBM's eksperter, fortæller den nu forhenværende DM data medarbejder, som ikke ønsker at stå frem med navns nævnelse.

DM Data, der var ejet af AP Møller, Danske Bank og WM Data i fællesskab, blev overtaget af IBM i december 2004.

Læses lige nu

    Annonce

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S