Komplett: Vi kommer til Danmark

Den norske forhandlerkæde Komplett har netop leveret et pænt regnskab for årets andet kvartal. Komplett er nu tilstede i otte lande, men direktøren er ærgerlig over, at Danmark endnu ikke er med på listen.

Forhandlerkæden Komplett havde en lille fremgang i den samlede omsætning i 2006 i forhold til 2005 på godt en halv million kroner. Til gengæld steg virksomhedens fortjeneste med 51 procent før skat.

»Vi har arbejdet hårdt på at få bedre priser hos producenterne, og de har virket. Desuden er vores direkte salg til forbrugerne steget godt,« fortæller Eric Sandtrø, derer administrerende direktør hos Komplett.

Salget til private er gået godt og især salget af LCD-skærme eksploderet. Noget direktøren alene giver VM æren for.

»Det er en god undskyldning at give konen, når fjernsynet skal skiftes ud,« forklarer han og nævner, at det var det, han selv gjorde.

Kompletts salg til forhandlerne er til gengæld gået lidt tilbage, årsagen er ifølge Sandtrø manglende produktnyheder.

»Vi sælger meget forbrugerelektronik til private, og her er der mange produktnyheder. Forhandlersalget består i højere grad af komponenter, og her har der ikke været de store nyheder i markedet i det sidste kvartal,« siger han.

Komplett er i dag tilstede i otte europæiske lande, men forhandlerkæden mangler endnu at indtage Danmark.

»Hvis det var alene op til mig, var vi gået ind i går. Men vi kommer helt sikkert til Danmark,« fastslår Eric Sandtrø.

Han vil dog ikke sætte en dato på endnu. Eric Sandtrø er fuld af beundring for det danske marked, som han betragter som et ekstremt hårdt marked.

»Jeg ser danskerne som virkelig dygtige handelsfolk, og vi følger nøje situationen i Danmark. Men jeg tror vi kan klare os i Danmark alene på grund af vores størrelse,« forklarer han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere