Det har givet anledning til højlydte diskussioner, men nu kan mange i it-branchen ånde lettet op. IT Universitetet fortsætter som selvstændigt universitet.
Det kom frem, da videnskabsminister Helge Sander i går offentliggjorde det nye danmarkskort for universiteterne. Det glæder ikke mindst IT-Universitetet, der selv har ønsket at fortsætte alene. Men også Dansk IT glæder sig.
»IT Universitetet får nu tid til at gennemtænke en eventuel fremtidig fusion og finde en model, så man på sigt kan fastholde den dynamik, der kendertegner IT Universitetet under rektor Mads Toftes ledelse,« siger Lars Mathiesen, der er formand i Dansk IT.
Foreningen håber, at beslutningen betyder, at it-uddannelserne i fremtiden får de bedste vækstvilkår, så den store mangel på højtuddannede it-specialister kan imødekommes.
Videnskabsminister Helge Sander siger til Urban, at IT-Universitetet i første omgang går fri af fusion med danske uddannelsessteder, fordi universitetet har aktuelle planer om at finde partnere i Asien og USA.
Mens IT-Universitetet fortsætter alene, så bliver DTU, Københavns og Århus Universitet tre kæmper i Danmark. Læs mere hos Videnskabsministeriet - www.vtu.dk.