EET klar i kulissen

Efter at det i torsdags kom frem, at DigiFokus Aps er gået konkurs, står konkurrenterne nu klar til at overtage virksomhedens kunder.

EET Nordic Danmark er klar til at satse mere målrettet på at tage sig af Olympus-kunder. Det sker efter at konkurrenten DigiFokus Aps i tirsdags blev begæret konkurs til Sø- og Handelsretten i København.

»Vi vil gerne kigge lidt mere på de Olympus-kunder, der tidligere har handlet med DigiFokus, for vi kan give dem mange af de samme ydelser, som de har fået hos DigiFokus« oplyser salgschef hos EET, Tinna Pichard, der satser på at holde et møde med Olympus i den kommende uge.

Hun beklager, at den enes død på denne måde er den andens brød men forklarer, at EET set ud fra et forretningsmæssigt synspunkt selvfølgelig gerne vil udnytte det hul, der er blevet, efter at DigiFokus Aps har lukket dørene i.

»Det gør jo selvfølgelig en forskel for os, at de er gået konkurs. Men det er da aldrig rart, når sådan noget sker, og vi går ikke ligefrem direkte efter deres kundekartotek,« fortæller Tinna Pichard.
Hun oplyser, at EET primært har tænkt sig at satse på at tilbyde Olympus-kunderne produkter og viden inden for overvågning, retail og reservedele.

EET har dog endnu ikke lavet et skøn over, hvor mange kunder, virksomheden forventer at kunne få fat i som følge af, at der nu er én færre spiller på banen.
EET er dog i forvejen distributør for Olympus.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S