Jensby vil have nyt liv i Websales

Presset fra giganten Topnordic får nu Netkoncepts ejer, JMI Invest, til at gå nye veje i jagten på rentabelt volumensalg. En af vejene er en genoplivning af det gamle Websales.

Netkoncepts volumen-salg har for lidt volumen - og for lave marginer. Det erkender selskabets ejer, JMI Invest.

»For hardwaresalg gælder det, at man må have høj volumen og meget lave omkostninger. Netkoncept bliver nødt til at finde på andremåde at sælge hardware på end den traditionelle metode, der går ud på at sende en sælger i firmabil ud til kunderne. Det er en meget dyr metode i forhold til den indtjening, der er på de pc'erne, der sælges. I stedet ville det være bedre, at kunderne betjente sig selv på elektroniske portaler,« siger JMI-boss Asger Jensby.

Netop en sådan elektronisk portal var fundamentet i Websales, der tilbage i 2000 blev lanceret af Niels Svenningsen og Peter Warnøe som et brud på den traditionelle forhandlermodel. Websales blev i 2003 overtaget af Netkoncept, men det automatiserede og tilstræbt direkte salg i Websales-modellen er ikke blevet særlig godt integreret i den hardware-forretning, Netkoncept driver i dag.

»Selvom man overtog portalen og konceptet for selvbetjening, fortsatte man med at gøre, som man hele tiden havde gjort i Netkoncept. De holdt fast i den traditionelle salgsmetode, med den forskel, at når sælgerne kom hjem fra kundebesøg, tastede de ordrerne ind på portalen. Men det er der jo ikke ret meget selvbetjening i,« siger Asger Jensby.

Udskilles måske som søsterselskab
Han fortæller, at mens mange af Netkoncepts konkurrenter ofte taler om deres portalløsninger, så er det ikke er lykkedes for ret mange, at hæve selvbetjeningen op på noget væsentligt niveau. Det vil man måske kunne med Websales, mener han.

Overvejelserne i JMI kan ifølge Asger Jensby føre til, at Websales udskilles i et nyt selskab, der bliver søsterselskab til det normale Netkoncept, ligesom man overvejer at opkøbe endnu et it-selskab, der kan styrke volumensalget.

Som tidligere omtalt i CRN har Asger Jensby overvejet at indlede drøftelser om et indkøbssamarbejde med konkurrenterne Comwir og Kerfi, der er i samme båd som Netkoncept i forhold til giganten Topnordic. Disse overvejelser er imidlertid lagt på hylden igen, oplyser JMI-formanden.

Læse mere i det trykte CRN

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S