Femårs-plan skal skaffe milliardomsætning

Computerstore vokser med rivende hast fra basen i Århus. Væksten styres ud fra en detaljeret virksomhedsplan og direktøren har allerede sat tal på væksten for de næste fem år

»Vi skal have 10.000 SMB kunder, 100 accountmanagere og en omsætning på en milliard kroner i 2011,« siger Lars Bräuner med rolig stemme.

Der er ingen slinger i valsen, når Computerstores administrerende direktør ser fremad.

»Vi kan ikke differentiere os på produkterne i forhold til konkurrenterne, vi flytter jo alle sammen de samme bokse. Men vi kan gøre en forskel på ydelsen, der ligger rundt om, og her er vi villige til at løbe en ekstra kilometer for at få forretningen. Det er det jeg kalder uovertruffen tilgængelighed,« siger Lars Bräuner.

Ifølge den administrerende direktør kan Computerstores succes forklares alene ud fra virksomhedens fokus på at skabe langvarige loyale forhold til kunderne.

Computerstore havde omkring 9300 kunder i det forløbne år, 2500 til 3000 har løbende samhandel med den århusianske engrosforretning.

Computerstore i dets nuværende form så dagens lys i 1997-1998.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere