Store prisfald på storage med open source software

Prisen for storage skal styrtdykke. Det mener Sun Microsystems, der vil sætte gang i udviklingen ved at sætte fokus på open source i storage-regi.
Projekt "Open Storage" spås gode chancer.

I øjeblikket ligger Sun numnmer fem, når man kigger på storage-markedet.

Men det skal der laves om på. Sun vil være leverandør nummer ét.

Det er i hvert fald målsætningen med at søsætte konceptet Open Storage.

I sin enkelthed vil Sun med projektet give sit storage-software væk under open source og dertil sælge forskelligt industri-standardiseret hardware. Guleroden for kunderne er løftet om højere fleksibilitet, højere ydeevne og store driftsbesparelser, fordi man ikke binder sig til en proprietær leverandør.

»I en årrække har det været trenden, at man har købt sin storage fra en leverandør, der har leveret en proprietær løsning. Det der normalt sker over tid, er at ting bliver en commodity. Der kommer flere udbydere på markedet, og prisen falder. Det er sket på områder for servere og pc'ere. Men den udvikling mangler vi at se på storage og især disksystemer,« siger Tony Franck, der er "storage ambassadør & senior storage arkitek" hos Sun i Danmark.

Sun Microsystems mener desuden, at tiden er moden for en ny tilgang til storage på grund af stigende behov for lagring af store datamængder.

Potentialet er der

Det er ikke kun i Suns reklame-afdeling, at Open Storage fremstår som en god idé.

»Det har klart et stort potentiale. Specielt nede i den lave ende af markedet. Det her interessant for mindre virksomheder. Eller større firmaer uden behov for redundans,« siger chefanalytiker Claus Egge, der leder IDCs europæiske storage-afdeling.

Han har fået Suns nye koncept præsenteret, og er generelt positivt stemt, men tvivler på, at man kan garantere en lige så høj performance og et set-up, der er lige så velbeskyttet som traditionelle disksystemer. Men den påstand vil man ikke skrive under på hos Sun.

»Der er faktisk fuld redundans i vores Open Storage-løsninger. To eller flere Open Storage-servere kobles blot sammen præcis som to redundante klassiske storage
controllere, og Open Storage-løsningen virker herefter som et redundant storagesystem,« siger Tony Franck.

Ifølge ham er der en klar tendens for, hvem der interesserer sig for det nye produkt.

»Universiteter har været de første til at kaste sig over det. Det skyldes selvfølgelig, at de ikke har så mange penge, men også fordi de er vant til at bruge fri software. For eksempel kører verdens største regnecentral hos Texas Advanced Computing Center på Open Storage. Faktisk sker dataopsamlingen i det aktuelle eksperiment i CERN også på en Open Storage-løsning. Og det er jo helt enorme mængder data,« siger Tony Franck.

Ifølge Tony Franck er der også stor interesse for Open Storage blandt outsourcere og service providere, der sælger data-lagring. Men de mest krævende kunder er afventende.

»Det er korrekt, at en sektor som den finansielle nok bliver den sidste, vi får med på vognen. Men også for dem vil der være en god forretning i Open Storage. Især for arkivering. Det er trods alt kun 5 til 10 procent af markedet, der har brug for bankernes helt specielle løsninger,« siger Tony Franck.

Han vil heller ikke drage paralleller med Open Storage og ringere funktionalitet.

»Vi har kørt nogle benchmark test, og i nogle forhold overgår vi funktionaliteten på proprietære systemer. I nogen tilfælde vil man simpelthen kunne få et stærkere produkt med Open Storage.«

Udfordringen

Ifølge Claus Egge fra IDC, så bliver Suns største udfordring at fortælle partnere og kunder om konceptet og få dem til at forstå det, fordi det simpelthen er så nyt.

»Selvfølgelig er der mange, der vil være usikre i starten. Nogle vil sikkert sige, at når det er gratis, så er det også dårligt. Men man kan lave sammenligningen med Linux. Det ville folk heller ikke røre i starten.
Samtidigt kan vi slå på, at vi certificerer produkterne. Vi supportere dem, og så er de jo bygget på et kendt system,« siger Tony Franck med henvisning til OpenSolaris projektet.

Sun vil selvfølgelig gerne sælge sit eget hardware, men ifølge Tony Franck har kunder også mulighed for at benytte no-name hardware, der kan fås til priser, der ligger fem til seks gange under prisen hos en traditionel storage-leverandør. I Suns aktuelle reklamemateriale for Open Storage kan man læse, at der er udsigt til potentielle driftbesparelser på helt op til 90 procent.

»Jeg har ikke rigtig nogen forudsætninger for at forholde mig til de 90 procent. Men jeg kan kun forestille mig, at det bliver billigere end i dag. Der vil helt klart være nogen i branchen, der ryster på hovedet af det her,« siger Claus Egge fra IDC med henvisning til, at prisen på mange storage-løsninger vil falde som konsekvens af Open Storage.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job