Apple: Der komme ikke en iPhone nano eller en netbook

I forbindelse med fremlæggelsen af Apples kvartalsregnskab, sagde Apple, at man ikke har umiddelbare planer om at producere en iPhone nano eller en netbook.

Apple afviser nu officielt de rygter og spekulationer omkring en iPhone nano og en netbook, der længe har været i omløb på nettet, også blandt seriøse analytikere.

Da journalister spurgte Apples operative chef Tim Cook omkring muligheden for en iPhone nano sagde han:

"I kender os. Vi begiver os ikke ind på markedet for billige telefoner. Det er ikke vores ting...vi er optaget af at bygge den bedste telefon".

Snakken kom naturligvis også ind på de meget omdiskuterede netbooks, som mange rygtesmede gerne så Apple også startede på at producere. Som ved tidligere lejligheder, afviste Apple blankt interessen i billige netbooks med henvisning til, at man ikke mener at forbrugerne forbliver tilfredse eller interesserede i netbooks.

Tidligere har Steve Jobs også afvist spekulationer omkring en billigere "MacBook Light" med, at Apple ikke kan bygge en kvalitetsmaskine til de penge en netbook koster.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-supporter til Djurslands Bank

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,