Medion overlader teknisk service til tidligere Compare-ansat

Medions danske supportcenter Compare Supports konkurs kostede den tyske elektronikgigant milliontab og blev nærmest betegnet som en katastrofe. Nu har Medion overladt den tekniske support til tidligere Compare-ansat.

Medion måtte igennem en økonomisk hovedpine, da elektronikproducentens danske supportcenter Compare Suport i slutningen af maj gik ned med et brag.

I dag oplyser Medison, at den tekniske support overlades til en tidligere Compare-ansat. Efter det danske support-centers konkurs har den tyske elektronikproducent været ombejlet af leverandører, som ønskede at udfylde det tekniske tomrum.

Men Medion har altså valgt at satse på den tidligere Compare-medarbejder Lars Persson, som i den anledning har stiftet anpartsselskabet Service Provider, der holder til på samme adresse som Medion i Glostrup.

Medion begrunder deres valg med, at de ønsker at holde mere snor i deres nye samarbejdspartner. Lars Perssons firma, der beskæftiger cirka 12 tidligere Compare-ansatte samt 30-40 nyansatte og kommer udelukkende til at servicere Medion, selv om han overfor Børsen erkender, at det kan være en risikabel at satse på en enkel kunde.

»Hvis Medion forsvinder, har jeg ingenting. Men kontrakten er lavet fornuftigt« siger Lars Persson.

Han regner ikke med økonomisk overskud i dette indeværende år, men ser frem til et overskud i 2008.

For Medion i Norden var sammenbruddet hos Compare Support en økonomisk katastrofe. Compare Support håndterede dengang 13.000 månedlige supportkald og varetog cirka 2.500 månedlige reparationer.

Medion i Norden har en omsætning på 1,6 milliarder og er kendt for at sælge pc-udstyr til kæder som Aldi og Merlin.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S