John Strand: Det er Telmore om igen

Asger Jensbys Fullrate blev solgt for 3-400 millioner kroner, vurder teleanalytiker John Strand, der har fulgt selskabet tæt.

Selvom en del Fullrate-kunder i diverse fora har bebudet, at de straks vil søge væk, hvis TDC kom ind som ejer, så får selskabet ikke problemer med at holde på sine kunder selvom netop det scenarie nu er blevet virkelighed. Det vurderer teleanalytiker John Strand.

Han har fulgt Fullrates udvikling tæt gennem flere år og har en klar fornemmelse af, hvor meget det er værd:

»Jeg tror, prisen ligger mellem 300 og 400 millioner kroner. Men tættest på de 300. Til gengæld tror jeg, at der ligger en god bonus til ledelsen, hvis de bliver hængende i et par år, siger han til CRN’s søstersite, ComON.

John Strand tror ikke, at salget til TDC vil betyde nogen decideret kundeflugt, og han baserer sin vurdering på tidligere erfaringer med andre selskaber, som TDC har sat kløerne i:

»Det er historien om Telmore om igen. Det er det helt rigtige, TDC gør. Fullrate får lov at leve videre, og så bliver det TDC discountbrand på bredbånd, som Telmore er blevet det på mobiltelefoni,« siger John Strand.

Han peger på, at Telmores kundetilgang er vokset meget siden TDC købte firmaet.

John Strand undrer sig over, at det ikke var elselskaberne, der købte Fullrate og brugte det som et springbræt til markedet, et godt brand og en dygtig ledelse.

Hos JMI Invest er der glæde over salget. JMI Invest ejede 28 procent af aktierne i Fullrate, og havde sammen med den industrielle investor Seed Capital aktiemajoriteten i selskabet. Den sidste del af aktierne var ejet af Fullrates egne ledere/stiftere, der altså nu er blevet millionærer.

JMIs Fullrate-andel blev i sin tid opkøbt af Asger Jensby, der siden har opnået tvivlsom berømmelse i forbindelse med IT Factory skandalen. Jensby måtte tidligere i år give efter for pres fra bankerne og forlade posten som bestyrelsesformand i JMI. I hans sted blev Ole Borch indsat, og det er ham, der har været hovedarkitekt for handlen med Fullrate.

»Jeg tror da, at jeg er lige så glad som Henrik Poulsen (TDC-direktør, red). Vi har nok et lige stort smil begge to«, siger Ole Borch, da ComON spørger ham, hvor tilfreds han er med handlen og den pris, der kom ind.

»Selvfølgelig ville det have været rart lige i denne situation, hvis vi havde haft en større del af Fullrate end de 28 procent. Men jeg tror, at det kaster en positivt lys på den øvrige JMI-forretning, at vi har haft et sådant selskab, som TDC nu har givet en god pris for,« mener Ole Borch.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS