Per Kogut forlader CA

Chefen for Computer Associates i Nordeuropa forlader jobbet. Per Kogut har sagt op til fordel for en stilling som direktør for NNIT.

CA mister Per Kogut, direktøren Nordeuropa, til årsskiftet. Den tidligere danske landechef har fundet nye udfordringer hos NNIT.

»Jeg er ikke blevet fyret, men har selv sagt op for at prøve noget andet,« fortæller Per Kogut.

NNIT var oprindeligt Novo Nordisk´ eget service, drift og udviklingshus, men er siden blevet skilt ud og servicere en række kunder på verdensplan.

Ifølge Per Kogut er han blevet valgt netop på grund af hans internationale profil.

»Der er ikke mange danske pharmavirksomheder tilbage. Så det er min opgave, at accelerere NNITs internationale vækst.« forklarer han.

NNIT har underafdelinger i blandt andet Kina, Schweiz og Tjekkiet. Virksomheden har 950 ansatte og en omsætning i nærheden af en milliard danske kroner.




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere