Nulvækst i det globale pc-salg

Tal fra IDC viser, at væksten i det globale pc-salg gik helt i stå i fjerde kvartal.

Den finansielle krise rammer nu for alvor det globale pc-salg. Ifølge en opgørelse fra analysefirmaet IDC faldt leverancerne af pc'er med 0,4 procent i fjerde kvartal af 2008 sammenlignet med samme kvartal året før.

Tallene for fjerde kvartal betyder, at den samlede vækst i pc-leverancer i 2008 på endte på godt 10 procent.

IDC bemærker i sin opgørelse, at det svage fald i leverancerne sker i en periode, hvor salget af mininotebooks og øget konkurrence mellem producenter og julehandlen trækker antallet af solgte enheder i positiv retning. Samtidig er væksten i salget af traditionelle notebooks halveret til omkring 20 procent på årsbasis, mens stationære desktops falder med hele 16 procent.

Det er især udviklingen i Asien (minus Japan), som trækker det totale antal leverede pc'er ned. Samtidig fortsætter krisen med at påvirke tallene for USA, som allerede tidligere på året har oplevet en kraftig svækkelse af markedet for pc'er.

IDC chefanalytiker Loren Loverde siger i en kommentar til tallene, at nedturen i pc-salget nu svarer til 2001, hvor den såkaldte it-boble bristede.

»Faldet i pc-væksten fra omkring 15 procent til den aktuelle nulvækst viser, at virkningerne af den nuværende krise ligner den foregående krise. Det er fristende at pege på, at det internationale marked vil blive mindre påvirket, eller at lavere priser og overgangen til bærbare vil begrænse virkningerne af krisen, men markedet har afgjort fået et alvorligt slag, og jeg vil ikke blive overrasket, hvis krisen viser sig at vare til langt ind i 2010,« siger Loren Loverde.

Den aktuelle afmatning har dog ikke ændret på den indbyrdes placering af de fem største pc-producenter.

I hele 2008 ekspederede HP tæt på hver femte pc (19,2 procent) ud fra lagrene. Nummer to er fortsat Dell med en markedsandel på 15 procent, mens årets store vinder Acer kom ind på tredjepladsen med en markedsandel på 11 procent. I absolutte tal har Acer dermed øget sine leverancer med mere end 50 procent i 2008. Fjerde- og femtepladsen gik til Lenovo og Toshiba. De fem største producenter sidder tilsammen på 57 procent af verdensmarkedet.

Afmatningen i det seneste kvartal rammer især Dell og Lenovo, som i den periode gik tilbage med 6,3 og 4,8 procent sammenlignet med året før. Tilbagegangen for Dell skyldes især tabte markedsandele i USA, hvor også HP har fået tæsk i det forløbne år.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S