Asus lancerer bærbar med B&O-præg

B&O står for lyden på Asus' nye bærbare, der i går blev præsenteret på CES-messen i Las Vegas. Også designet minder om B&O.

Bang & Olufsen er blevet skudt i skoene, at firmaet har ladet sig overhale af mere nytænkende konkurrenter. På det seneste har firmaet præsenteret fastnet-telefoner, mp3-afspillere og fladskærme, som nok er flotte og særprægede, men som ikke har imponeret teknik-opslugte forbrugere.

Derfor var det med en vis national stolthed, at man i går kunne se præsentationen af ASUS NX90Jq, der angiveligt var produktet af et samarbejde mellem netop B&O og Asus.

Maskinens ydre rammer minder om typisk B&O-design med rene linjer udført i aluminium og sort materiale. Og hængslerne minder om mobiltelefonen Serene.Men det danske firma kan ikke høste rosen for den flotte bærbar.

»Computeren er designet af David Lewis, der designer for B&O, men han designer også for mange andre. Vi bruger kun eksterne designere,« forklarer pressechef Tommy Jakobsen og tilføjer, at Lewis også er kendt for sine emhætte-designs.

Struer-firmaet har dog sat et lille fingeraftryk på maskinen.

»Det eneste samarbejde består i, at Bang & Olufsen ICEPower har ydet en konsulentydelse. Det er vores lydafdeling, der har konstrueret lyddesignet. Og derfor er lyden selvfølgelig helt fantastisk,« siger Tommy Jakobsen.

På elektronikmessen CES i Las Vegas blev maskinen i går vist frem. Inde bag det specielle design gemmer computeren på habilt maskinkraft fra Asus, der lynhurtigt har placeret sig i det bærbare markeds førerfelt efter EEE-succesen.

ASUS NX90Jq er dog ikke gammelt vin på nye flasker. For eksempel har udviklerne forsynet den med to touchpads, så man angiveligt kan betjene den med to hænder – som en dj. Skærmen er på 18.4 tommer, så den hører nærmere hjemme i stuen end i arbejdstasken. Desuden er der Core i7 processor, NVIDIA GeForce GT 334M grafik og mulighed for at udvide RAM til 12GB. Den leveres med 4GB. Der er indbygget Blu-ray. Prisen blev der ikke talt om.


Se flere billeder af computeren hos Engadget.com




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere