Massiv svindel med Google-annnoncer

Google er begyndt at offentliggøre virksomhedens egne opgørelser over kliksvindel.

Googles anoncører betaler for hver gang en bruger klikker på deres annonce. Det har åbnet op for en ny type svindel, hvor konkurrenterne organiseret masseklikker på annoncer og derved dræner annoncebudgetten.

Søgegiganten har vokset sig store på netop deres adwords system, hvor der vises relaterede annoncer, når folk søger på specifikke ord.

Indtjeningen kan dog hurtigt gå ned, hvis Google ikke får bekæmpet enhver klikxvindel på sitet.

Ifølge en række undersøgelser udgør kliksvindel mellem 14 og 20 procent af det samlede antal betalte klik.

Svindlen udføres med al sandsynlighed af virksomheder, der forsøger at ramme konkurrenternes indtjening og reklamebudget.

Hverken Google eller annoncørerne har reelt nogen ide om omfanget af svindlen, men nu begynder Google at offentliggøre virksomhedens egen statestik på området.

Omfanget af svindlen diskuteres heftigt. Faktisk er der vokset en mindre industri frem, som tilbyder at hjælpe virksomheder med at bekæmpe svindel med annoncer på Google.
Det er selvfølglig ikke ensbetydende med, at der er et stort problem. Men hvis Googles annoncører får en opfattelse af, at der er tale om svindel, så vil det hurtigt kunne koste Google dyrt.

»Annoncørerne har bedt om at se statistikkerne over svindlen, så de kan sammenligne med deres egne konti og dermed se, hvad Google gør for at begrænse svindlen og annoncørernes udgifter,« det forklarer Googles produktchef Shuman Ghosemanjumder til Cnet News.

Google selv mener at have godt fat i svindlen. Søgegiganten understreger, at annoncørerne selvfølgelig ikke betaler for de uregelmæssige klik, samt at virksomheden får sorteret langt de fleste svindelklik fra.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    KMD A/S

    Project Manager

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job