Teleselskaber klar med principper for åbent internet

Telebranchen er blevet enige om spilleregler for netdiskrimination.

Artikel top billede

Når en dansker køber en internetforbindelse, så må udbyderen ikke pludselig rive båndbredden væk under tjenester som Skype eller konkurrerende video-tjenester.

Det fastslår telebranchen i et nyt sæt principper.

"Det vigtige er, at forbrugerne ved hvad de får, og at de ikke pludselig får skjulte prioriteringer på forbindelsen - at der er fuld gennemsigtighed," siger Jakob Willer, direktør for brancheorganisationen Telekommunikationsindustrien, til ComON.

I Sverige har kunder på eksempelvis 3's net været forbudt at benytte Skype på dataforbindelsen. Det ville være i strid principperne i den danske brancheaftale, der dog ikke er bindende for teleselskaberne. Målet med de nye principper er at sikre fri konkurrence og at undgå vildledte kunder.

Samtidig har telebranchen netop etableret et nyt "Forum for netneutralitet," hvor både teleselskaberne, IT- og Telestyrelsen og eksempelvis Forbrugerrådet inviteres til at sidde. I forummet skal parterne diskutere, hvordan udviklingen inden for netneutralitet går.

Hvis de ønsker det, kan teleselskaberne bryde principperne uden straf. Videnskabsministeren kan dog med den nye telelov altid udstede en bekendtgørelse, som fastlægger stramme principper for netneutralitet. Branchen håber at kunne slippe for statsstyring ved at holde sig til en selvregulering, som politikerne er tilfredse med.

De nye principper gælder kun for almindelige "best effort"-internetforbindelser. Det vil sige alle de internetprodukter, som de almindelige privatkunder køber i dag. Den gælder ikke for særlige internetforbindelser, der går under betegnelser som "managed networks" eller "specialised services". Det er tjenester, der er dedikeret et specielt produkt. Dermed åbner aftalen for, at internetudbyderne vil kunne udbyde specielle produkter med begrænsninger. Det vil dog kræve, at de tydeligt oplyser kunderne om, at det et begrænset internetprodukt.

De fem principper er her:

  1. Brugerne har ret til en internetadgang med deklareret kapacitet og kvalitet
  2. Brugerne har ret til at tilgå lovligt indhold og at anvende applikationer og tjenester efter eget valg forudsat, at det ikke påvirker netintegritet
  3. Brugeren skal have adgang til gennemsigtighed, dvs. brugerne skal kunne få indsigt i, hvilke relevante trafikstyrings principper en internetudbyder anvender
  4. Brugerne skal sikres adgang til konkurrerende udbud af tjenester og indhold
  5. Internetudbyderne skal ikke diskriminere i forhold til bestemte tjenester, indhold eller applikationer
Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S