Atea mister ti server-eksperter til nystartet konkurrent

Problemerne med at holde på medarbejdere, der hellere vil starte for sig selv, vil tilsyneladende ingen ende tage hos Atea. Nu er ti mand fra server-afdelingen hoppet af og har stiftet det konkurrerende firma Komplex it.

Da Atea for godt et år siden købte server- og storage-forretningen fra WM-data inklusive 18 mand i den tunge ende og en omsætning på et tre-cifret million beløb, blev det set som en klar styrkelse af hardwarehusets kompetencer. Nu har ti af de 18 besluttet sig at følge samme linje som først ex-direktør Frank Mortensen og siden ex-marketingdirektør Jakob Thye: De har sagt op for i stedet at drive deres eget hardware-firma i konkurrence mod deres hidtidige arbejdsplads - og mod de øvrige Atea-udbrydere: A Gain og navnlig Comwir.

Komplex it ApS, som det nye firma hedder, har i modsætning til Comwir ikke en pengemand i Don Ø-klassen bag sig. Til gengæld er stort set alle de foreløbigt ti medarbejdere indstillet på selv at finansiere selskabet, forklarer Jesper Jensen, der er adm. dir i Komplex.

Sammen med de to kammerater Per Lolk og Jens Skjellerup er han stifter af Komplex, der lige som Comwir har hovedsæde i København og et kontor i Århus.

Hvor vidt Atea nu skal forvente at miste en række af sine kunder til det nye firma, ønsker Jesper Jensen ikke at udtale sig om.

»Vi vil naturligvis holde os inden for lovens rammer, men hvis kunder, som vi tidligere har haft med at gøre, af egen drift henvender sig, må vi jo se på sagen,« siger han.

På spørgsmålet om hvorfor han og kollegerne valgte at bryde ud fra Atea, svarer han, at tanken om at blive selvstændig ikke er helt fremmed.

»Men først og fremmest har vi fornemmet, at timingen for at gå selv lige nu bare er den helt rigtige,« lyder fra den seneste af udbryderne fra Atea.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S