Philips anklages for bestikkelse af Mediamarkt

Elektronikgiganten Philips er under anklage i en større bestikkelsesaffære i Tyskland, hvor indkøbere hos blandt andet de store detailhandelskæder Mediamarkt og Saturn er under mistanke for at have taget mod bestikkelse.

Kampen om pladsen på detailkædernes hylder er hård, men i Tyskland har den tilsyneladende været for hård. Den hollandske elektronikkoncern, Philips, er nu under anklage for at have bestukket sig til ordrer fra Mediamarkt, Saturn og andre detailkæder. Det skriver CRN i Tyskland.

Det er en tidligere forretningsfører hos Philips i Tyskland, der angiveligt har bestukket indkøbere hos detailhandelskæder med private gaver.

Derfor har statsanklageren i Hamborg lavet razziaer på Philips koncernkontorer og foretaget beslaglæggelser af bevismateriale.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere