Netkoncept køber Datacompagniet

Netkoncept har købt løsningsleverandøren Datacompagniet. Samlet får det nye selskab 160 ansatte og en omsætning på over 400 millioner kroner.

Indehaveren af Netkoncept Asger Jensby har haft tegnebogen fremme og købt Datacompagniet. Virksomheden har i dag hovedsæde på Holmen i København og har 31 ansatte. Ifølge planen skal medarbejdere rykke til Netkoncepts lokaler i Albertslund til april.

Netkoncept har betalt et kontant beløb for Datacompagniet, og derudover er virksomhedens to ejere nu blevet medejere af Netkoncept. Det er dog stadig JMI med Asger Jensby i spidsen, der sidder på over 90 procent af aktierne i forhandlerhuset.

De to tidligere ejere af Datacompagniet Jesper Deleuran og Ricki Stennicke bliver henholdsvis salgsdirektør og direktør for konsulentforretningen I Netkoncept.

Datacompagniet startede som hardwareleverandører i 1993, men har siden udvidet forretningen til også at omfatte it-løsninger.

»Datacompagniet styrker Netkoncept med deres medarbejdere og kompetencer. Med fusionen af de to selskaber får vi samlet over 2500 købende kunder,« fortæller Netkoncepts adm. direktør Jesper Weng, der fortsætter med at sidde i spidsen efter overtagelsen.

Datacompagniet omsatte for 75 millioner kroner i 2005, og virksomheden havde forventet at ramme 100 millioner kroner i år. Cirka 20 procent af virksomhedens omsætning stammer fra kunder i Norge og Sverige.

»Nu har vi fået en fod indenfor i Sverige, og så ser vi fremad derfra,« forklarer Jesper Weng.

Han lægger dog ikke skjul på, at han ser gode muligheder i, at Datacompagniets allerede er etableret på det svenske marked.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på AI inden for forskning

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S