Eisvang bliver ny Kerfi-direktør

Tidligere Aston-direktør Garth Eisvang er fra i dag ny mand i chefstolen hos den islandske forhandler Kerfi.

To og en halv måneds søgen efter ny direktør er mundet ud i, at den islandske forhandler Kerfi A/S har ansat den 47-årige Garth Eisvang som administrerende direktør.

Direktørjobbet blev ledigt midt i juli, da Carsten Egeberg forlod firmaet til fordel for Datacon.

»Bestyrelsesformand Gylfi Arnason har tilbudt mig et job med en udfordring og et perspektiv, som jeg ikke kunne sige nej til,« udtaler den nyudnævnte direktør i en pressemeddelelse.

Garth Eisvang sætter samtidig nye ambitiøse mål for den islandskejede forhandler, som for blot en måned siden var tæt på at blive solgt.

»Vi har en klar målsætning om at nå et omsætningsniveau på 500 millioner kroner indenfor de næste 500 dage,« siger Garth Eisvang, der startede sin løbebane i it-branchen tilbage i 80'erne som salgschef i Schilling Data.

I slutningen af 90'erne var Eisvang med i kredsen, der startede Aston Group.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet