IDC forudser fortsat vækst på pc'er

IDC hævder i ny rapport, at væksten på pc'er vil fortsætte med at vokse med dobbelte cifre i flere år endnu. Især ventes væksten at eksplodere.

Udskiftningen af stationære computere med notebooks, kombineret med nye billige bærbare modeller på markedet, vil holde væksten på pc'er i vejret i flere år endnu, spår IDC i en ny rapport.

Det skriver CRN's engelske søstermagasin.

IDC forudser, at den globale produktion af pc'er vil stige omkring 15 procent til 310 millioner i år.

Produktionen forventes at blive ved med at vækste indtil år 2010, hvor antallet vil nå 390 millioner. Herefter forventes en vækst på et højt tocifret beløb i to år, hvor antallet vil nå helt op på 470 millioner.

De asiatiske lande, med undtagelse af Japan, har overhalet USA som verdens førende inden for pc produktion. I asien er det primært de nye brugere, der trækker vækstkurven, og som i fremtiden vil holde pc produktionen oppe.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S