Tysk telekorstog mod lyserøde danske mobilselskaber

Det tyske teleselskab Deutsche Telekom kæmper stadig for sin eneret til farven magenta i firmaets logo. I første omgang gik tyskerne efter Telia, som imidlertid afviste anklagen. Nu har tyskerne kastet interessen over de mindre firmaer Debitel og Mtel.

Et tysk teleselskab har ikke opgivet forhåbningen om at tage patent på farven lyserød.

Sidste år kunne ComON skrive, at Deutsche Telekom forsøgte at tage eneret på farven magenta i logoer ved at lægge sag an mod Telia, der benytter samme røde farvenuance.

Tyskerne forsøgte ved en fogedsag at fratage Telia retten til at bruge farven, indtil en eventuel retssag var overstået. Men det fik man ikke umiddelbart ret i. Men selskabet har anket afgørelsen, som bliver behandlet i slutningen af januar. Efterfølgende vil man begynde en egentlig retssag om magenta-farven.

I løbet af det halve år, der er gået siden de første retsmøder, har det tyske selskab ikke trukket følehornene til sig. For eksempel har de mindre danske teleselskaber Debitel og Mtel modtaget advokat- skrivelser fra tyskerne.

»De kontaktede os på et tidspunkt, fordi vi vist nok havde brugt farven som baggrund i noget marketing. Så vi har besvaret deres brev med en ordlyd i stil med: "Venner, det her er vist lidt for langt ude. Prøv lige at tænk jer om en ekstra gang,« fortæller direktør Per Nielsen fra Debitel.

Og siden har Debitel ikke hørt mere til sagen.

Det har til gengæld Mtel, der sidste år valgte at skifte farve i kølvandet på den tyske henvendelse. Firmaet oplyser til ComON, at man simpelthen ikke orkede at begynde en langvarig juridisk diskussion i kølvandet på tyskernes henvendelse på flere hundrede sider.

Også i Sverige skal det lyserøde slag udkæmpes. Ifølge svenske E24 har Deutsche Telekom krævet 65 millioner svenske kroner af Telia for at bruge farven i Sverige.

Det er i øvrigt ikke kun i Skandinavien, at den lyserøde krig er i gang. Også i Holland har tyskerne forsøgt sig. Det har fået hollændere til lave dette humoristisk gravskrift over farven magenta.

På den anden side kan Deutsche Telekom have god årsager til at kæmpe for sin farve. Ifølge analysebureauet BBDO er tyskernes logo et af de mest værdifulde i Europa.

Den nuance, sagen handler om, hedder #FF0090.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job