Frank Mortensen scorer kassen på A Gain

Softwareforhandleren A Gains ejere kan endnu engang notere et pænt millionoverskud efter et år med fortsat vækst og fordobling af medarbejderstyrken.

Hovedaktionær og direktør i softwareforhandleren A Gain A/S, Frank Mortensen, er en glad mand.

Sammen med de øvrige aktionærer i firmaet har han netop trukket 4,2 millioner kroner ud af virksomheden som udbytte. Sammen med udbyttet fra de to foregående år løber den samlede gevinst for A Gains aktionærer dermed op på mere end 13 millioner kroner, og med en ejerandel på cirka 70 procent har Frank Mortensen dermed i løbet af de sidste tre år scoret mere end ni millioner kroner.

At dømme ud fra det seneste regnskab er der ingen grund til at A Gain-ejerens humør bliver udfordret indenfor den nærmeste fremtid. I 2009 fik A Gain et overskud før skat på 1,6 millioner kroner mod godt syv millioner kroner året før. Samtidig er virksomhedens cashflow markant forbedret, hvilket smitter af på balancen, som er faldet med næsten ti millioner kroner.

Det lavere overskud hænger sammen med en ekspansiv strategi med ansættelse af 15-20 nye medarbejdere. Alligevel er Frank Mortensen glædeligt overrasket over, at det lykkedes at skabe overskud i et år, hvor man har investeret kraftigt i at skabe organisk vækst.

»Ved årets start besluttede vi, at vi ville investere os til en fordobling af vores virksomhed gennem orgaisk vækst og ansættelse af 15-20 nye medarbejdere. Den fremgangsmåde giver omkostninger fra dag ét, men først indtjening når medarbejderne har arbejdet i virksomheden en periode. Vi er derfor meget tilfredse med, at vi har kunnet rekruttere så mange dygtige medarbejdere og samtidig lave et så flot resultat,« siger Frank Mortensen.

Han forklarer succesen med, at kunderne i lyset af finanskrisen har haft kraftigt fokus på lavere omkostninger til køb og administration af softwarelicenser, som er A Gains kerneforretningsområde.

»Kunderne outsourcer mere og mere, og vi har stået i markedet med et tilbud om omkostningsbesparelser. Det har passet som fod i hose med finanskrisen, så vi har kunnet udvikle vores forretning trods de dårlige tider«, siger Frank Mortensen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S