Telmores gebyrtavshed giver bøde på 100.000

Teleselskaber skal fortælle om oprettelsesgebyrer, når de annoncerer med abonnementer, fastslår Forbrugerombudsmanden, der har givet den første bøde i gebyrsag til Telmore. Flere teleselskaber står i kø til skideballe.

Selv om teleselskaberne sælger bredbånd eller mobiltelefoner for en slik, så skal de huske at gøre det klart, hvad kundens samlede omkostninger bliver. Det havde otte teleselskaber så svært ved at huske, at de sidste år blev meldt til politiet. 

Nu har et af firmaerne fået sig en huskekage. Telmore skal betale en bøde på 100.000 kroner.

Telmore havde indrykket annoncer for bredbånd hos blandt andet Edbpriser.dk og EB.dk. I annoncerne stod det tydeligt, hvad den månedlige abonnementspris var, men Telmore havde glemt at nævne, at der også var et obligatorisk oprettelsesgebyr tilknyttet. Den oplysning fik kunderne først, når de skulle bestille abonnementet, men markedsføringsloven kræver, at det også skal fremgå af annoncerne.

Bødens størrelse tager udgangspunkt i markedsføringsomkostningerne til den pågældende kampagne. Bødens størrelse er i øvrigt begrænset af, at Telmore hurtigt rettede fejlen og ikke tidligere har fået indskærpelser fra Forbrugerombudsmanden.

»Jeg er glad for, at Telmore har erkendt forholdet samt rettet deres markedsføring, da det er med til at sikre gennemsigtigheden på markedet og gøre det nemmere for forbrugerne at sammenligne priser,« siger forbrugerombudsmand Henrik Øe.

Telmore blev af Forbrugerombudsmanden meldt til politiet sammen med syv andre teleselskaber ved sommertid sidste år. Telmores sag afsluttes som den første, fordi firmaet har bidraget til sagens efterforskning. Sagerne mod de andre selskaber er stadig under behandling. Det drejer sig om Fullrate, Telia Stofa, Dansk Net, Dansk Bredbånd, Onfone, Sonofon (Telenor) og Bredbånd Nord.

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Junior Software Engineer

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS