Højere løn i sigte

At det lysner for it-branchens aktører - og dermed de ansatte - viser mange aktuelle opgørelser. Tendensen bekræftes i en nylig undersøgelse i CRNs forhandlerpanel, hvor der spores en optimistisk forventning til højere lønniveau i det kommende år.

Det store flertal af deltagerne i undersøgelsen - 58 procent - regner ikke med, at 2005 betyder hverken højere eller lavere niveau. Men 36 procent ser frem til, at det nye år vil skæppe mere i kassen end hidtil.

Kun 5 procent af deltagerne i den aktuelle undersøgelse forventer ligefrem, at deres lønniveau i det kommende år bliver lavere, end det har været i år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere