Lindeløv afviser salg af Comwir

Formandsskiftet i Comwir sker, fordi det er »uheldigt«, at den hidtidige formand Flemming Østergaards egen søn Peter er direktør i selskabet. Lindeløv afviser samtidig, at hans rolle bliver at modne den kriseramte forhandler til salg.

Flemming Lindeløvs overtagelse af formandsposten i Comwir efter Flemming Østergaard vil ikke føre til de store ændringer i selskabets drift. Det siger Flemming Lindeløv i sin første kommentar som ny Comwir-formand.

»Jeg har i to år siddet som menigt bestyrelsesmedlem i Comwir, og udskiftningen er først og fremmest udtryk for, at det ikke er heldigt, at Flemming Østergaard er bestyrelsesformand, mens hans egen søn sidder som administrerende direktør,« siger Flemming Lindeløv med henvisning til at Don Ø junior i januar overtog jobbet som øverste chef i Comwir.

Udover posten som formand for Comwir er Lindeløv også formand for kapitalfonden Deltaq, der ifølge selskabets hjemmeside køber og udvikler mindre og mellemstore danske virksomheder »for siden hen at videresælge dem«.

Flemming Lindeløv afviser dog overfor CRN, at hans overtagelse af formandsposten i Comwir er udtryk for et ønske om et snarligt salg af virksomheden.

»Det er ikke aktuelt nu,« siger Flemmings Lindeløv til CRN.

Comwir havde i 2007 et underskud før skat på 54 millioner kroner, og alene i år har selskabet fået tilført 35 millioner kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere