Elgiganten i voldsom ekspansion

Elgiganten, der har været kraftigt medvirkende til at presse prisen på elektronikvarer, åbner 13 nye butikker fordelt over hele landet. Dermed vil man være oppe at have 36 varehuse fordelt over hele landet.

Det er ved hjælp af franchise-partnere, at Elgiganten udvider forretningen. Den første partner er allerede fundet. En hvidevarerforhandler i Jylland skal åbne seks af de i alt 13 de nye butikker. De første åbner i Herning, Holstebro og Vejle.

Der er endnu ikke fundet partnere til de resterende syv forretninger. Lokale forhandlere vil i byerne hvor Elgiganten kommer, blive tilbudt et partnerskab, og holdningen hos Elgiganten er klar: Enten er du med os, eller også er du imod os. Ønsker ingen lokale forhandlere, at være partnere får de i stedet en ny konkurrent i byen.

»Når vi har sagt, at vi kommer, så kommer vi. Men vi buldrer ikke ind og åbner selv. Hvis ingen lokale vil gå sammen med os, så vil vi tilbyde andre driftige personer at blive ejere af varehuset,« siger Jesper Boyesen, administrerende direktør i Elgiganten til Børsen.

Han afviser samtidig, at man er ude for at knuse den lokale konkurrence.

»Gang på gang ser vi, at vi er med til at tiltrække eller fastholde omsætningen i de byer, hvor vi kommer.«

Alligevel ligger direktøren ikke skjul på, at man vil sælge sine varer billigt. Målet er altid, at Elgiganten skal være billigst.

Det er anslået, at hver ny Elgiganten vil omsætte mellem 20-40 millioner kroner. Når man en omsætning på 40 millioner, står Elgiganten klar til at købe varehuset.


Her åbner Elgiganten de 13 nye butikker:

Sjælland: Kalundborg, Ringsted, Helsingør, Frederikssund
Jylland: Hjørring, Holstebro, Viborg, Herning, Silkeborg, Horsens og Vejle
Fyn: Svendborg
Bornholm: Rønne

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S