EU godkender IBM's køb af Cognos

EU-kommissionen gav i går grønt lys for IBM's opkøb af Business Intelligence-leverandøren Cognos. Kommissionen mener ikke, at opkøbet vil skævvride konkurrencen i Europa.

Nu har IBM omsider fået EU's tilladelse til at gennemføre handlen med canadiske Cognos, som IT-giganten i november 2007 indgik opkøbsaftale med.

EU-kommissionen mener ligesom de amerikanske konkurrencemyndigheder ikke, at handlen vil udgøre nogen hindring for konkurrenterne på det europæiske marked.

Godkendelsen er mere af formel art, fordi opkøbsbeløbet er så stort, at det skal godkendes af både de amerikanske og europæiske myndigheder.

IBM har betalt 5 milliarder dollar - svarende til 25,4 milliarder kroner på bordet for at overtage det canadiske softwarehus Cognos.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere