IBM-software forudser den næste forbrydelse

Succesfuldt program fra itgiganten IBM, der kan kortlægge kriminelle hotspots, er ved at blive taget i brug i England.

Temaet i science-fiction filmen Minority Report, hvor mord bliver opdaget før de begås, er så småt på vej til at blive virkelighed. Både i USA og England arbejder politiet med stadigt mere effektiv datamining software, der nu reelt begynder at vise resultater.

To britiske politistyrker er ifølge avisen The Guardian i gang med at afprøve systemet CRUSH – Criminal Reduction Utilising Statistical History.

Systemet er udviklet af IBM og er allerede afprøvet i en længerevarende forsøgsperiode af politiet i Memphis, Tennessee i USA. Her blev det omtalt som en nøglefaktor i nedbringelsen af den generelle kriminalitet med 31 procent og et fald i antallet af voldelige forbrydelser med 15 procent.

CRUSH leder efter et mønster i en oversigt over tidligere og aktuelle politimæssige episoder. Systemer forsøger derpå at kombinere dem med en lang række forskellige statistiske data hentet fra blandt andet politirapporter og efterretningsrapporter. Også så specielle informationer som psykologiske profiler på gerningsmænd og selv vejrudsigter indgår i materialet.

Når computeren har tygget tilstrækkeligt på den politimæssige data-cocktail, spytter den et kort ud, med de potentielle ”hotspots” i området, hvor der er størst sandsynlighed for, at der sker noget kriminelt. Det gør det nemmere for lovens lange arm at allokere de rigtige ressourcer til de rigtige steder.

Lignende software anvendes af politiet i flere andre stater til at forudse, hvilke løsladte kriminelle, der med størst sandsynlighed kan forventes at begå ny kriminalitet.

Politiets brug af data mining til at se ind i fremtiden er dog kun ved sin begyndelse.

IBMs Mark Cleverley, der er leder af selskabets britiske kontor for den offentlige sektor, fortæller, at IBM er i gang med at udbygge CRUSH, så det kan bearbejde data fra en endnu bredere samling kilder.

”På et tidspunkt i fremtiden håber vi at inkludere feeds fra overvågningskameraer samt offentligt materiale som indlæg på Facebook,” siger han til The Guardian.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank