Nordea-papirer i eHuset-sagen

Fortrolige dokumenter fra Nordea kan måske afdække, hvem der stod bag trekantshandler i eHuset.

Leasingkontrakter og interne bankdokumenter fra Nordea bliver en del af straffesagen om eHuset, hvor de tre tidligere direktører, Claus Erik Christoffersen, Torben Krog og Kurt Wamberg Rasmussen er tiltalt for regnskabsfusk og kursmanipulation. Det skriver Jyllands-Posten.

Retten i Ballerup har slået fast, at Nordea skal udlevere de fortrolige dokumenter til bagmandspolitiet for at kunne afdække de trekantshandler, som er foregået mellem eHuset, Unileasing (der i dag er en del af Nordea) og erhvervskoler i Svendborg og Struer.

eHuset skulle have forsøgt at sælge it-udstyr til skolerne, men handlerne blev aldrig til noget. Alligevel blev de bogført som indtægter og senere krediteret.

I samme handler var også leasingaftaler med Unileasing, hvor der var sammenfaldende ordrenumre med fakturaerne for de »solgte« varer. Det tyder på, at det var det samme it-udstyr, som både er blevet bogført som solgt og leaset.

Det er forsvarsadvokaterne i sagen, der har anmodet om, at dokumenterne nu drages ind i sagen for at kunne på belyst, hvem i ledelsen der har underskrevet leasingaftalerne.

eHuset gik konkurs i juli 2001 med en gæld på 250 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network