PK Data starter Mobil Center

PK Data har sammen med partnere stiftet PK Mobil Center A/S, som vil specialisere sig i salg af mobile dataløsninger. Her skal kunne leveres alt fra mobiltelefoner og telefoni til installation, uddannelse og service på mobile dataløsninger.

PK Mobil Center tror på succes, fordi man til forskel fra andre mobiludbydere, kommer fra IT-siden, hvilket firmaet selv ser som en stor fordel for kunder, der ønsker få deres normale pc-funktioner på deres laptop, PDA og mobiltelefon.

»Der er stadigt et kæmpemarked for mobile data, da de fleste ønsker at kunne arbejde mobilt, men de færreste rent faktisk har teknikken og uddannelsen til at bruge det i det daglige arbejde,« udtaler direktør Peter Kluge i en meddelelse.

Udover Peter Kluge er Frank Riege Nissen og Kim Ovesen partnere i PK Mobil Center og til sammen har de 35 års erfaring fra IT-branchen og telebranchen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems