Stort nedbrud vælter Blackberry

Blackberry-firmaet Research in Motion kæmper med store tekniske problemer.

Artikel top billede

På den tredje dag har mange Blackberry-brugere problemer med at bruge mail og messenger. Canadiske Research In Motion (RIM) fortalte tirsdag at man var ramt af et "core switch failure" i sin infrastruktur, og problemet skulle nu være løst. Men mange af de 70 millioner Blackberry-abonnenter har fortsat problemer med at bruge de forskellige tjenester.

Det store nedbrud startede mandag morgen og har ramt brugere i både Europa, Mellemøsten, Afrika, Asien og Sydamerika. Det oplyser RIM, som ikke vil sætte tal på, nøjagtig hvor mange brugere der er ramt.

I første omgang kunne brugerne ikke få adgang til deres mail. Denne tjeneste skulle nu køre igen. Dernæst var det messenger, som ikke fungerede. Mange brugere melder også om problemer med at hente websider.

Blackberry bliver normalt regnet for at være meget sikker mod aflytning og mange af tjenesterne kører over firmaets egne servere. Der opbygges en krypteret forbindelse mellem den enkelte håndholdte enhed og serverne hos RIM, som så sender trafikken videre ud på nettet.

Men denne centraliserede model betyder også, at man er meget sårbar, hvis nogle af disse servere går ned.

RIM er allerede under pres fra iPhone og Android-smartphones. Der spekuleres nu på, om det seneste nedbrud kan blive det endelige dødsstød til Blackberry. I USA har RIM allerede mistet 4,3 millioner kunder i år. Hvis denne tendens fortsætter, kan alle brugerne være væk til næste år.

Det canadiske firma har forsøgt at vinde flere kunder i Europa og lande som Indien, men det er muligvis ikke nok til at udligne tabene i USA. RIM har heller ikke haft succes med sin tablet Playbook, der kun er solgt i 200.000 eksemplarer i sidste kvartal.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse