Comparex efter milliontab: Nu går det fremad

Optimismen i det tidligere PC-Ware er intakt trods nyt millionunderskud.

Artikel top billede

»Årsresultatet ligger jo frit tilgængeligt, og tallene lyver jo ikke. Men vi er på rette vej.«

Sådan siger software- og løsningsforhandleren Comparex' (tidl. PC-Ware) danske direktør Henrik Andersson i en kommentar til det netop offentliggjorte regnskab, hvor selskabet for andet år i træk måtte lægge ryg til et tocifret millionunderskud.

Henrik Andersson peger blandt andet på, at Comparex det seneste år har rettet op på den primære drift, hvor sidste års minus på næsten 14 millioner er bragt ned på knap 10 millioner. Det tal omfatter desuden en intern afregning med Comparex tyske moderselskab på omkring 7,5 millioner kroner, hvilket bringer tabet på driften ned på mere overskuelige 2,5 millioner korner.

»Den interne afregning fortæller ikke noget om vores performance i det forgangne år, men belaster naturligvie det samlede resultat,« siger Henrik Andersson, som samtidig peger på en dyr reorganisering af den danske forretning som endnu en forklaring på de forskellige nuancer af rødt, som præger tallene i Comparex-regnskabet.

Vi har hyret nye folk, men har også afskediget nogle af de gamle PC-Ware medarbejdere, hvis profil ikke passede til det, vi gerne vil fremadrettet,« siger Henrik Andersson, som understreger at både revision og ledelsen i Comparex-koncernen tror på en positiv udvikling i den danske afdeling.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS